Přeskočit na obsah

Alojzy Kosiba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ctihodný
Alojzy Kosiba, OFM
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
Sliby 
            doživotní4. května 1885
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřadyalmužník
Osobní údaje
Datum narození29. června 1855
Místo narozeníLibusza,
Datum úmrtí4. ledna 1939 (ve věku 83 let)
Místo úmrtíWieliczka,
Příčina úmrtízápal plic
NárodnostPolská
Svatořečení
Začátek procesu1963 (beatifikační proces)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fr. Alojzy Piotr Kosiba, OFM (29. června 1855, Libusza1. dubna 1939 Wieliczka) byl polský františkánský řeholník (laický bratr), klášterní almužník. Katolickou církví byl prohlášen za ctihodného, což je jeden z předstupňů beatifikace.

Pocházel z rodiny prostých rolníků. Vyučil se ševcem a jako ševcovský tovaryš začal pracovat v Tarnówě. Z vydělaných peněz podporoval své chudé rodiče. Roku 1878 vstoupil v Jaroslavli do řádu menších bratří františkánů, kde přijal řeholní jméno Alois (Alojzy). Po dvou letech složil časné sliby a v roce 1885 sliby věčné. Celý život pak prožil ve františkánském konventu ve Wieliczce, kde zastával službu almužníka.

Obcházel vesnice a prosil obyvatele o milodary (naturální) pro svůj klášter. Přitom učil vesničany katechismus. Kromě toho v klášteře opravoval spolubratřím obuv a zastával ještě další práce - pomáhal v kuchyni, nebo pracoval na zahradě. Lidé jej nazývali apoštolem dobroty, či apoštolem ubohých. Jeho spolubratři na něj vzpomínali jako na "muže vzácné ctnosti a andělské čistoty."[1]

Zemřel ve Wieliczce v roce 1939. Roku 1963 byl v Krakově zahájen na diecézní úrovni jeho beatifikační proces. Akta procesu byla postoupena do Říma, a bratr Alois byl prohlášen služebníkem Božím. V roce 2007 byl o bratru Aloisovi natočen film Braciszek (Bratříček). Dne 7. července 2017 ho papež František prohlásil za ctihodného.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alojzy Kosiba na polské Wikipedii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]